Kłódki rowerowe
Chcesz wiedzieć więcej o kłódkach rowerowych?
Korzystanie z roweru jako środka codziennego transportu wymaga podjęcia szeregu środków w celu uniknięcia ryzyka kradzieży, zwłaszcza w dużych miastach. Kłódki to elementy zabezpieczające, które pomagają nam zablokować rower i jego części, gdy zostawiamy go na ulicy lub w miejscach, w których nie możemy go kontrolować.
Jak wybrać odpowiednią kłódkę rowerową?
Przed wyborem kłódki należy wziąć pod uwagę szereg czynników:
- Miejsca parkowania: Przed zakupem blokady należy rozważyć miejsca, w których zwykle parkuje się rower, niezależnie od tego, czy parkuje się go w jednym miejscu, np. w pracy, czy w różnych miejscach. Pomoże to wybrać rozmiar kłódki. Odpowiednio duża kłódka ułatwi zabezpieczenie roweru, choć nie zaleca się używania kłódki, która jest zbyt nieporęczna, ponieważ może być łatwiejsza do przecięcia lub zniszczenia. Należy również upewnić się, że jest wystarczająco mocna, aby się nie złamała ani zbyt łatwo nie przecięła.
- Wartość roweru: Zazwyczaj nie zaleca się pozostawiania na ulicach rowerów profesjonalnych lub rowerów o dużej wartości. Na przykład rowery karbonowe są bardziej delikatne i nigdy nie wytrzymałyby oporu kłódki. Należy również zauważyć, że w przypadku tańszych rowerów, które są często pozostawiane na ulicy, jeśli poszukuje się maksymalnie bezpiecznej blokady, prawdopodobnie będzie ona warta więcej niż koszt samego roweru. Oczywiście każdy rower jest wystarczająco cenny, aby zabezpieczyć go kłódką, ale w większości przypadków blokada działa odstraszająco i w żadnym wypadku nie jest niezawodna. Oznacza to, że w przypadku próby kradzieży, jakość kłódki może jedynie sprawić, że złodzieje poświęcą więcej lub mniej czasu na kradzież pojazdu. Tak więc inną opcją, którą możemy rozważyć w przypadku jazdy na rowerze miejskim, jest zainwestowanie w typ roweru, który zawsze możemy mieć przy sobie, taki jak na przykład składane rowery.
- Rodzaj kłódki: istnieje wiele rodzajów kłódek w zależności od poziomu bezpieczeństwa i mechanizmu zamykania. Niektóre opcje obejmują cienką blokadę kablową, która jest elastyczna i długa, dzięki czemu można ją łatwo przymocować do różnych przedmiotów. Jest to jednak najmniej bezpieczna i najłatwiejsza do przecięcia opcja. Inną opcją jest gruba kłódka kablowa, który jest mniej elastyczna i prawdopodobnie trudniejsza do zawiązania, ale mocniejsza i ma większy efekt odstraszający. Inną alternatywą jest kłódka łańcuchowa, która jest sztywna i mocna, ale nieco nieporęczna i ciężka. Inną kłódką jest kłódka w kształcie litery U, która jest bardzo mocna i trudna do zerwania. Jest to najczęstsza i jedna z najbardziej zalecanych kłódek, zarówno ze względu na swoją niezawodność i odporność, jak i wszechstronność i łatwość użycia, ponieważ nadaje się do małych konstrukcji, takich jak słup lub stojak na rowery.
Należy również wziąć pod uwagę integralność mechanizmu blokującego. Jeśli ma mocną linkę, ale tani plastikowy zamek, wyobraź sobie, jak łatwo byłoby złamać zamek i zabrać rower. Solidna, metalowa kłódka jest odpowiednią opcją.
Nie zapominaj, że będziesz musiał nosić ze sobą kłódkę, chyba że używasz i przechowujesz ją w jednym miejscu. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę rozmiar i opcje przechowywania roweru.
Warto również zwrócić uwagę na prostotę mechanizmu kłódki. Większość z nich jest wyposażona w kombinację zabezpieczającą lub zamek.
Jak używać kłódki rowerowej?
Przy zakupie kłódki należy pamiętać, aby najpierw zabezpieczyć ramę przednim kołem. Wiele współczesnych rowerów wykorzystuje koła, które są łatwiejsze do demontażu. Jeśli zabezpieczysz tylko koła, złodziej może zabrać resztę roweru. Jeśli zabezpieczysz tylko ramę, koła mogą zostać skradzione, co może być bardzo kosztowne.
Jeśli jedyną opcją jest kłódka łańcuchowa i znajdujesz się w obszarze o wysokiej przestępczości lub uważasz, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo kradzieży roweru, rozważ użycie dwóch kłódek, aby utrudnić kradzież i działać odstraszająco. Możesz użyć kłódek zabezpieczających do zablokowania siodełka i kół. Składają się one z trzech osi (dwóch dla kół i jednej dla siodełka), które otwierają się i zamykają za pomocą klucza, który możesz przechowywać lub nosić przy sobie na breloczku na wypadek konieczności zdjęcia koła w przypadku przebicia itp.
Wreszcie, sprawdź, czy kupowana kłódka ma jakąś formę ubezpieczenia od kradzieży lub gwarancji zwrotu pieniędzy. Zaleca się również zapisanie i zachowanie numeru ramy roweru (można go znaleźć na spodzie osłony suportu) i zarejestrowanie go na policji. Jeśli umieścisz na nim jakąś identyfikację, łatwiej będzie go odzyskać w przypadku kradzieży.